Caselet DI MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Caselet DI - Download Free PDF

Last updated on Jun 18, 2025

Latest Caselet DI MCQ Objective Questions

Caselet DI Question 1:

Comprehension:

The company Famazon, in the year 2025, has a total of 500 applicants. These applicants have been divided into four interview slots, named Slot A, Slot B, Slot C, and Slot D.

Out of the applicants, 52% are freshers while the remaining 48% have work experience. The number of applicants in each slot can be no less than 50 and no more than 175.

The following partially filled table shows the information about the break-up of the applicants in terms of freshers or with work experience in the four interview slots.

Slots Freshers Work Experience
A 55%  
B   45%
C 55%  
D m% n%

 

If the ratio of the number of applicants in slots A, B and C is 4 : 6 : 7, what is the difference in the number of applicants in the slots B, C and D taken together who are freshers and who have work experience?

(Enter 0 in case the answer cannot  be determined).

Answer (Detailed Solution Below) 12

Caselet DI Question 1 Detailed Solution

Slots Freshers Work Experience
A 55% 45%
B 55% 45%
C 55% 45%
D m% n%

Total number of freshers = 52% of 500 = 260 and the total number of applicants with work experience = 48% of 500 = 240.

As seen from the explanatory answer to the first question of the set, the number of applicants in each slot is a multiple of 20. If the ratio of the number of applicants in Slots A, B, and C is 4 : 6 : 7, the total number of applicants in these three slots taken together is (4 + 6 + 7) * 20 = 340 and the number of applicants in Slot D = 500 - 340 = 160. Also, the numbers of applicants in Slots A, B, and C are 80, 120, and 140, respectively. Using the inference drawn in the explanatory answer to the previous questions, we have the following:

Slots Applicants Freshers Work Experience
B 120 66 54
C 140 77 63
D 160 73 87
Total 420 216 204

 

Therefore, the required difference = 216 – 204 = 12. 

 

Caselet DI Question 2:

Comprehension:

The company Famazon, in the year 2025, has a total of 500 applicants. These applicants have been divided into four interview slots, named Slot A, Slot B, Slot C, and Slot D.

Out of the applicants, 52% are freshers while the remaining 48% have work experience. The number of applicants in each slot can be no less than 50 and no more than 175.

The following partially filled table shows the information about the break-up of the applicants in terms of freshers or with work experience in the four interview slots.

Slots Freshers Work Experience
A 55%  
B   45%
C 55%  
D m% n%

 

If there are 120 applicants in Slot D, which of the following is closest to the ratio m : n?

  1. 2 : 3
  2. 3 : 4
  3. 4 : 3
  4. 3 : 2

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 3 : 4

Caselet DI Question 2 Detailed Solution

Slots Freshers Work Experience
A 55% 45%
B 55% 45%
C 55% 45%
D m% n%

Total number of freshers = 52% of 500 = 260 and the total number of applicants with work experience = 48% of 500 = 240.

From the explanatory answer to the first question of the set, if there are 120 applicants in Slot D, 51 applicants are freshers and the remaining 69 applicants are with work experience. Therefore, the required ratio of m : n is 51 : 69 or close to 3 : 4. Hence, [2].

Caselet DI Question 3:

Comprehension:

The company Famazon, in the year 2025, has a total of 500 applicants. These applicants have been divided into four interview slots, named Slot A, Slot B, Slot C, and Slot D.

Out of the applicants, 52% are freshers while the remaining 48% have work experience. The number of applicants in each slot can be no less than 50 and no more than 175.

The following partially filled table shows the information about the break-up of the applicants in terms of freshers or with work experience in the four interview slots.

Slots Freshers Work Experience
A 55%  
B   45%
C 55%  
D m% n%

 

What can be said about the relative values of ‘m’ and ‘n’?

  1. m > n
  2. m < n
  3. m = n
  4. No conclusion can be drawn because it will depend on the number of applicants in each slot

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : m < n

Caselet DI Question 3 Detailed Solution

Slots Freshers Work Experience
A 55% 45%
B 55% 45%
C 55% 45%
D m% n%

Total number of freshers = 52% of 500 = 260 and the total number of applicants with work experience = 48% of 500 = 240.

It can be seen that the total percentage of freshers is 52%, while the percentage of freshers in the three slots A, B, and C is 55%, which is higher than 52%. Similarly, the total percentage of applicants with work experience is 48%, while the percentage of applicants with work experience in the three slots A, B, and C is 45%, which is lower than 48%.

Therefore, the value of ‘m’ has to be lower than 52%, while the value of ‘n’ has to be higher than 48%.

From the explanatory answer to the previous question, we know that the value of ‘m’ can be 30%, 36.25%, 40%, 42.5%, 44.29%, or 45.625%. It can be seen that the value of ‘m’ is less than 50%. Therefore, the value of ‘n’ is more than 50%.

Therefore, m < n. Hence, [2].

Caselet DI Question 4:

Comprehension:

The company Famazon, in the year 2025, has a total of 500 applicants. These applicants have been divided into four interview slots, named Slot A, Slot B, Slot C, and Slot D.

Out of the applicants, 52% are freshers while the remaining 48% have work experience. The number of applicants in each slot can be no less than 50 and no more than 175.

The following partially filled table shows the information about the break-up of the applicants in terms of freshers or with work experience in the four interview slots.

Slots Freshers Work Experience
A 55%  
B   45%
C 55%  
D m% n%

 

Which of the following cannot be the value of 'm'?

  1. 30
  2. 36.25
  3. 42.5
  4. 37.75

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 37.75

Caselet DI Question 4 Detailed Solution

Slots Freshers Work Experience
A 55% 45%
B 55% 45%
C 55% 45%
D m% n%

Let a,b,c,d represent the number of students in sections A, B, C, D respectively, with constraints:

50a,b,c,d175 and a+b+c+d=500

Total freshers equation:

0.55a+0.55b+0.55c+m100d=260

Substitute a+b+c=500d:

0.55(500d)+m100d=260

Simplify to find d:

d=150055m

Since 50d175, we get:

25m46.4286

Calculate d for each option:

  • For m=30: d=60 (valid)
  • For m=36.25: d=80 (valid)
  • For m=42.5: d=120 (valid)
  • For m=37.75: d86.9565 (not integer)

The value 37.75 cannot be m because it results in a non-integer number of students in Section D.

Caselet DI Question 5:

Comprehension:

Directions: Study the following information carefully to answer the questions that follow:

ln a school there are 800 students who have visited five different cities viz. Delhi, Ajmer, Varanasi, Mumbai and Jodhpur. 54% of the total students are boys. One-fourth of the total number of girls visited Mumbai. 25% of the total number of girls visited Delhi. The number of girls who visited Jodhpur is half the number of girls who visited Delhi. Five-sixths of the remaining girls visited Ajmer. The total number of students who visited Mumbai is 192. One-fourth of the total number of boys visited Varanasi. 101 boys have visited Ajmer. Two-third of the remaining number of boys have visited Delhi.

What is the total number of students who visited Varanasi? 

  1. 121
  2. 143
  3. 111
  4. None of these

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : None of these

Caselet DI Question 5 Detailed Solution

Given:

Total students = 800

54% of the total students are boys

Total boys = 54% of the total number of students

= 54% of 800

= 432

Total number of girls = 800 - 432 = 368 

One-fourth of the total number of girls visited Mumbai.

Number of girls who visited Mumbai = 368/4

= 92

The total number of students who visited Mumbai is 192.

Number of boys who visited Mumbai  = 192 - 92

= 100

25% of the total number of girls who visited Delhi.

Number of girls who visited Delhi = 25% of the total number of girls

= 25% of 368

= 92

The number of girls who visited Jodhpur is half the number of girls who visited Delhi

The number of girls who visited Jodhpur = 92/2 = 46

Five-sixths of the remaining girls visited Ajmer

Remaining girls = 368 - 92 - 92 - 46 = 138

The number of girls who visited Ajmer = (5/6) × 138

= 115

The number of girls who visited Varanasi = 138 - 115

= 23

One-fourth of the total number of boys visited Varanasi.

Number of boys who visited Varanasi = (1/4) × 432 = 108

Number of boys who visited Ajmer = 101

Two-third of the remaining boys have visited Delhi.

Reamining boys = 432 - 100 - 108 - 101

=123

Number of boys who visited Delhi = (2/3) × 123 

= 82

Number of boys who visited Jodhpur = 123 - 82 

= 41

City Boys Girls
Delhi 82 92
Ajmer 101 115
Varanasi 108 23
Mumbai 100 92
Jodhpur 41 46

Calculation:

Total number of students who visited Varanasi = 23 + 108 = 131

Top Caselet DI MCQ Objective Questions

Comprehension:

Directions: Read the given information carefully and answer the following questions.

A and B invested in a business in the ratio 4 : 5. A invested for 4 months more than B. At the end of year, the total profit earned is Rs. 35000 out of which B earned Rs. 15000. 

What is the ratio of the time period of investment of A and B?

  1. 3 : 2
  2. 5 : 3
  3. 2 : 1
  4. 4 : 1
  5. 5 : 2

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 5 : 3

Caselet DI Question 6 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Investment ratio of A and B = 4:5.

Time invested by A = 4 months more than B.

Total profit = Rs. 35000.

Profit earned by B = Rs. 15000.

Formula Used:

Profit share ratio = (Investment × Time) ratio.

Calculation:

Let investment of A = 4x, and B = 5x.

Let time invested by B = t months, then A invested for t + 4 months.

Profit ratio = Profit of A : Profit of B.

From total profit, Profit of A = Rs. 35000 - Rs. 15000 = Rs. 20000.

Profit ratio = 20000 : 15000 = 4 : 3.

Setting up equation from profit ratio:

⇒ (4x × (t + 4)) / (5x × t) = 4 / 3

Removing x as it cancels out:

⇒ (4 × (t + 4)) / (5 × t) = 4 / 3

Cross multiply to solve for t:

⇒ 12 × (t + 4) = 20 × t

⇒ 12t + 48 = 20t

⇒ 8t = 48

⇒ t = 6

Time invested by B = 6 months, and A = 6 + 4 = 10 months.

Time ratio of A to B = 10 months : 6 months = 5 : 3.

The ratio of the time period of investment of A and B is 5:3.

Comprehension:

Directions: Read the given information carefully and answer the following questions.

A and B invested in a business in the ratio 4 : 5. A invested for 4 months more than B. At the end of year, the total profit earned is Rs. 35000 out of which B earned Rs. 15000. 

What is the amount invested by A in the business?

  1. Rs. 16000
  2. Rs. 20000
  3. Rs. 18000
  4. Rs. 22000
  5. Cannot be determined

Answer (Detailed Solution Below)

Option 5 : Cannot be determined

Caselet DI Question 7 Detailed Solution

Download Solution PDF

Let the amount invested by A and B be 4x and 5x respectively

Let B invested by ‘t’ months

Time of investment of A = t + 4

Profit ratio = 4x × (t + 4) : 5x × t = (4t + 16) : 5t

Now, B’s share:

5t/(4t + 16 + 5t) × 35000 = 15000

35t = 27t + 48

8t = 48

t = 6 months

Period of investment: A = 10 months, B = 6 months 

Amount invested by A = 4x

We cannot determine the value of ‘x’

∴ Amount invested by A cannot be determined.

Here many might mistake 'by the end of year' as one year and solve the question and get it wrong. Note that it is not written 'by the end of one year', since no numerical value of time is given, and with only the ratio given we can not reach a valid conclusion. 

200 students appeared in a specific examination. There were 80 students who failed in Mathematics. 160 students passed in Physics. 30 students failed in Chemistry. 30 students failed in Mathematics and Physics. 15 students failed in Mathematics and Chemistry. 10 students failed in Physics and Chemistry. 100 students passed in all three subjects.

How many students failed in only one subject?

  1. 45
  2. 55
  3. 30
  4. 80

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 55

Caselet DI Question 8 Detailed Solution

Download Solution PDF

Concept used:

n(A U B U C) = n(A) + n (B) + n(c) - n(A ∩ B) - n(B ∩ C) - n(C ∩ A) + n(A ∩ B ∩ C)

Where, n(A U B U C) = no of students failed in all subject

n(A ∩ B ∩ C) = number of total students failed

Calculation:

Sourav SSC 07-02-25 Amit raj 10.

Total students pass = 100

So, total students fail = 200 - 100 = 100

Students failed in Physics = 200 - 160 = 40

Now,

100 = 80 + 40 + 30 - (15 + 30 + 10) + students failed in all subjects

⇒ students failed in all subjects = 100 - 150 + 55 

⇒ students failed in all subjects 155 - 150 = 5

Again,

Failed in only (M, P) = 30 - 5 = 25

Failed in only (P, C) = 10 - 5 = 5

Failed in only (C, M) = 15 - 5 = 10

So,

Failed in only maths = 80 - (10 + 5 + 25) = 80 - 40 = 40

Failed in only physics = 40 - (25 + 5 + 5) = 40 - 35 = 5

Failed in only chemistry = 30 - (10 + 5 + 5) = 30 - 20 = 10

Thus, total students failed in only one subject = 40 + 5 + 10 = 55

∴ The correct answer is option (2). 

Comprehension:

Directions: Consider the following information and answer the questions based on it

In a group of 75 students, 12 like only cabbage, 15 like only cauliflower, 21 like only carrot, 12 like both carrot and cabbage, 13 like only capsicum and 2 like both capsicum and cauliflower. 

The difference between the people who like carrot and cauliflower is

A. 6

B. 18

C. 16

D. 4

  1. D
  2. A
  3. B
  4. C

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : C

Caselet DI Question 9 Detailed Solution

Download Solution PDF

F2 Sonali.G 15-05-2020 D2

Total number of people who like carrot = 21 + 12 = 33

Total number of people who like cauliflower = 15 + 2 = 17

∴ Required difference = 33 – 17 = 16

Comprehension:

Directions: Read the given information carefully and answer the following questions.

Three streams Arts, Science, and Commerce are offered in 3 colleges A, B, and C.  

(1) There are 1750 students in college A. The number of Commerce students in college A is 400 more than that of in Science in college A. the ratio of the number of students in college A in Arts and Science is 23 : 2.

(2) There are 3250 students in Arts in all colleges. The number of students in Science in all colleges is 37.5% less than that of in Commerce in all colleges.

(3) The number of Arts students in college C is 10% more than that of in college B. the ratio of the number of students in Science in college B to that of in college C is 3 : 4.

(4) The number of students in Commerce in college B is 30% less than that in college A. total number of students in college B is 280 less than that of in college C.

The total number of students in college B is what percent more/less than that of in Science in all colleges?

  1. 106.25%
  2. 141.25%
  3. 118.75%
  4. 96.96%
  5. 105.50%

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 106.25%

Caselet DI Question 10 Detailed Solution

Download Solution PDF

Let the number of students in Arts and Science in college A be 23x and 2x respectively.

⇒ Number of students in Commerce in college A = 400 + 2x

23x + 2x + 400 + 2x = 1750

27x = 1350

x = 50

College A: Arts = 1150, Science = 100, Commerce = 500

Let the number of Commerce students in all colleges be 8y

⇒ Number of Science students in all colleges = 62.5/100 × 8y = 5y

Number of students in Commerce in college B = 70/100 × 500 = 350

⇒ Number of students in Commerce in college C = 8y – (500 + 350)

⇒ 8y – 850

Let the number of students in Arts in college B be z

⇒ Number of students in Arts in college C = 110/100 × z = 1.1z

1150 + z + 1.1z = 3250

2.1z = 2100

z = 1000

Number of students in Science in college B = 3/7 × (5y – 100) = 15y/7 – 300/7

Number of students in Science in college C = 4/7 × (5y – 100) = 20y/7 – 400/7

Now, Total number of students in college B = 1000 + 350 + 15y/7 – 300/7

⇒ 1350 – 300/7 + 15y/7

Total number of students in college C = 1100 + 20y/7 – 400/7 + 8y – 850

⇒ 250 – 400/7 + 20y/7 + 8y

Now,  250 – 400/7 + 20y/7 + 8y – 280 = 1350 – 300/7 + 15y/7

⇒ 1380 + 100/7 = 61y/7

⇒ y = 160

Now, putting the value of y and z, we get

College

Number of students in Arts

Number of students in Science

Number of students in Commerce

A

1150

100

500

B

1000

300

350

C

1100

400

430

 

Total students in college B = 1000 + 300 + 350 = 1650

Total students in Science in all colleges = 100 + 300 + 400 = 800

∴ Required percent = (1650 – 800)/800 × 100 = 106.25%

Comprehension:

Directions: Read the following information carefully and answer the given questions:- 

In school, the total number of students is 14,000. On the annual function of the school, 25% of the total boys and 60% of total girls have participated and the number of total girls in the school is equal to the number of boys who have not participated in the function. 

Find the number of boys who have participated in annual function of the school.

  1. 2000
  2. 1500
  3. 1800
  4. 1000
  5. 2500

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 2000

Caselet DI Question 11 Detailed Solution

Download Solution PDF
Given:

Total number of students = 14,000

Percentage of boys who participated in annual function = 25%

Percentage of girls who participated in annual function = 60%

Number of girls in school = Number of boys who have not participated in function

Concept used:

Total number of boys or girls = Number of those who participated + Number of those who have not participated

Calculation:

Let the number of boys and girls be x and y respectively

Number of boys who have participated in annual function = 25% of x

⇒ 0.25x

Number of boys who have not participated = (x – 0.25x)

⇒ 0.75x

Number of girls in school = y = 0.75x

Now, as per the question

⇒ x + y = 14,000

⇒ x + 0.75x = 14,000

⇒ 1.75x = 14,000

⇒ x = 8000

Number of boys who have participated in annual function = 0.25x

⇒ 0.25 × 8000

⇒ 2000

∴ The number of boys who have participated in annual function is 2000

District XYZ has 50,000 voters; out of them, 20% are urban voters and 80% rural voters. For an election, 25% of the rural voters were shifted to the urban area. Out of the voters in both rural and urban areas, 60% are honest, 70% are hardworking, and 35% are both honest and hardworking.

Two candidates, A and B, contested the election. Candidate B swept the urban vote, while Candidate A found favour with the rural voters. Voters who were both honest and hardworking voted for NOTA. How many votes were polled in favour of candidate A, candidate B and NOTA, respectively?

  1. 17875, 14625 and 17500
  2. 19500, 13000 and 17500
  3. 19000, 13500 and 17500
  4. 17000, 15500 and 17500

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 19500, 13000 and 17500

Caselet DI Question 12 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

District XYZ has 50,000 voters; out of them, 20% are urban voters and 80% rural voters.

Calculation:

Total votes = 50000

⇒ Urban votes originally = 20/100 × 50000 = 10000 and Rural votes originally = 80/100 × 50000 = 40000

For election, 25% of the rural voters were shifted to the urban area 

⇒ 25/100 × 40000 = 10000 rural votes shifted to urban area.

⇒ Now, Urban votes = 10000 + 10000 = 20000 and Rural votes = 40000 - 10000 = 30000

Out of the voters in both rural and urban areas, 60% are honest, 70% are hardworking, and 35% are both honest and hardworking.

Voters who were both honest and hardworking voted for NOTA.

∴ Votes swept by NOTA = 35% of urban + 35% of rural =  35/100 × 20000 + 35/100 × 30000 = 17500 

Candidate A found favour with the rural voters, rural voters left = 100% - 35% = 65% of rural voters

∴ Votes swept by A =  65/100 × 30000 = 19500

Candidate B found favour with the urban voters, Urban voters left = 100% - 35% = 65% of urban voters

∴ Votes swept by B =  65/100 × 20000 = 13000

⇒ Votes polled in favor of candidate A, candidate B and NOTA are 19500, 13000 and 17500 respectively

Comprehension:

Direction: Read the information carefully and answer the following questions:

In a school of 750 students, each student likes atleast one of the three colors- Red, Green and Blue. 109 students like only red color, 150 students like only green color and 125 students like only blue color. The number of students who like red and green colors only is 70% of the students who like only green color. The number of students who like red and blue colors only is 60% of the students who like only blue color. 100 students like all the colors. 

Find the number of students who like green and blue colours only.

  1. 66
  2. 76
  3. 86
  4. 96
  5. 106

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 86

Caselet DI Question 13 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Total number of students = 750

F1 Vaibhav.S 05-08-21 Savita D1

The number of students who like red and green colours only  =  70% of 150 students

and The number of students who like red and blue colours only = 60% of 125 students

Calculation:

Let the number of students who like green and blue colours only be a.

Number of students who like red and green colours only = (70/100) × 150

⇒ 105 students

Number of students who like red and blue colours only = (60/100) × 125

⇒ 75 students

Now, The total number of students = 750

⇒ 109 + 150 + 125 + 100 + 105 + 75 + a = 750

⇒ 664 + a = 750

⇒ a = 750 – 664

⇒ a = 86 students

∴ 86 students like both green and blue colors only.

A survey of 170 families, 115 drink Coffee, 110 drink Tea and 130 drink Milk. Also, 85 drink Coffee and Milk, 75 drink Coffee and Tea, 95 drink Tea and Milk, 70 drink all the three. Find How many use Coffee and Milk but not Tea.

  1. 18
  2. 25
  3. 20
  4. 15

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 15

Caselet DI Question 14 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given,

Number of families who participate in survey = 170

Number of families who drink Coffee = 115

Number of families who drink Tea = 110

Number of families who drink Milk = 130

Number of families who drink Coffee and Milk = 85

Number of families who drink Coffee and Tea = 75

Number of families who drink Tea and Milk = 95

Number of families who drink Coffee, Milk and Tea = 70

Calculation:

Number of families who drink only Milk and Tea = 95 – 70 = 25

Number of families who drink only Coffee and Milk = 85 – 70 = 15

Comprehension:

Direction: Read the following data carefully and answer the following questions:

There are two villages A and B in a certain district. The population of village A is 35% less than the population of village B. Total population of both villages is 8250. The ratio between adults and children in two villages is 20: 13. The difference between the number of adults and children including two villages is 1750. In village A, the number of adults is 60% more than the number of children. While in village B, the number of adults is 1.5 times the number of children.

Find the difference between the number of adults in village B and the number of  children village B.

  1. 1200
  2. 800
  3. 1500
  4. 1000
  5. 900

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 1000

Caselet DI Question 15 Detailed Solution

Download Solution PDF

Let the population of village A and Village B be A and B respectively.

⇒ A + B = 8250

⇒ 65B/100 + B = 8250

⇒ B = 5000

⇒ A = 3250

Let adults of village A and Village B be P and Q respectively while children of village A and Village B be S and T respectively.

⇒ P + S = 3250

⇒ 160S/100 + S = 3250

S = 1250 = children of village A

P = 2000 = adults of village A

⇒ Q + T = 5000

⇒ 1.5T + T = 5000

T = 2000 = children of village B

Q = 3000 = adults of village B

Required difference = 3000 – 2000 = 1000

Get Free Access Now
Hot Links: teen patti wealth teen patti classic teen patti gold download teen patti royal - 3 patti teen patti real money app