Tabulation and Pie Chart MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Tabulation and Pie Chart - Download Free PDF

Last updated on Jun 26, 2025

Latest Tabulation and Pie Chart MCQ Objective Questions

Tabulation and Pie Chart Question 1:

Comprehension:

Directions: Study the information carefully and answer the questions. 

The pie chart given below shows the percentage distribution of total characters (heroes + villains) introduced by Author Z across four chapters of their new fantasy novel. The table that follows depicts by how much more or less the number of heroes introduced is compared to the number of villains in each of these chapters.

Note: A total of 5 heroes were introduced in Chapter One.

Chapters  The number of heroes introduced is how much more or less compared to the number of villains 
Chapter 1 66.66%
Chapter 2 -40%
Chapter 3 0
Chapter 4 -66.66%

Finally, the total number of heroes introduced across Chapters One and Two is approximately what percentage of the total number of characters introduced across Chapters Four and Three?

  1. 24.23%
  2. 14.17%
  3. 20.37%
  4. 12.19%
  5. None of these

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 14.17%

Tabulation and Pie Chart Question 1 Detailed Solution

General Solution:

We are given percentage distribution of total characters in each chapter as:

Chapter 1 = p/2%

Chapter 2 = 2p%

Chapter 3 = 3p%

Chapter 4 = 5(p − 1)%

Add all percentages to get total = 100%

⇒ p/2 + 2p + 3p + 5(p − 1) = 100

⇒ (p/2 + 2p + 3p + 5p − 5) = 100

⇒ (10.5p − 5) = 100

⇒ 10.5p = 105

⇒ p = 10

Now find % of total characters per chapter:

Chapter 1 = p/2 = 10/2 = 5%

Chapter 2 = 2p = 20%

Chapter 3 = 3p = 30%

Chapter 4 = 5(p − 1) = 5 × 9 = 45%

Given: In Chapter 1, 5 heroes were introduced

If heroes = 5 and heroes are 66.66% more than villains:

⇒ Let villains = x ⇒ 5 = x + (66.66% of x) = x + (2/3)x = (5/3)x

⇒ x = 3 ⇒ Villains = 3

⇒ Total characters in Chapter 1 = 5 + 3 = 8

Since 5% = 8 characters ⇒ Total characters = 8 ÷ 0.05 = 160

Characters per chapter

Chapter 1 = 5% of 160 = 8 (Already known: Heroes = 5, Villains = 3)

Chapter 2 = 20% of 160 = 32

Chapter 3 = 30% of 160 = 48

Chapter 4 = 45% of 160 = 72

Chapter 2: Heroes are 40% LESS than villains

Let villains = x ⇒ heroes = x − 40% of x = 0.6x

Total = x + 0.6x = 1.6x = 32

⇒ x = 32 ÷ 1.6 = 20 ⇒ Heroes = 0.6 × 20 = 12

Chapter 2: Heroes = 12, Villains = 20

Chapter 3: Heroes = Villains

Total = 48 ⇒ Heroes = 24, Villains = 24

Chapter 4: Heroes are 66.66% LESS than villains

⇒ Heroes = x, Villains = x + 66.66% of x = x + (2/3)x = (5/3)x

Total = x + (5/3)x = (8/3)x = 72

⇒ x = 72 × (3 ÷ 8) = 27

⇒ Villains = 72 − 27 = 45

Chapter 4: Heroes = 27, Villains = 45

Thus,

Chapter Heroes Villains Total
Chapter 1 5 3 8
Chapter 2 12 20 32
Chapter 3 24 24 48
Chapter 4 27 45 72

Total characters introduced = 160

Calculations:

From earlier calculations:

Chapter 1: Heroes = 5

Chapter 2: Heroes = 12

Chapter 3: Total characters = 48

Chapter 4: Total characters = 72

Total heroes in Chapters 1 and 2 = 5 + 12 = 17

Total characters in Chapters 3 and 4 = 48 + 72 = 120

Find the required percentage

⇒ (17 ÷ 120) × 100 = 14.1666%

Thus, the correct answer is pproximately 14.17%

Tabulation and Pie Chart Question 2:

Comprehension:

Directions: Study the information carefully and answer the questions. 

The pie chart given below shows the percentage distribution of total characters (heroes + villains) introduced by Author Z across four chapters of their new fantasy novel. The table that follows depicts by how much more or less the number of heroes introduced is compared to the number of villains in each of these chapters.

Note: A total of 5 heroes were introduced in Chapter One.

Chapters  The number of heroes introduced is how much more or less compared to the number of villains 
Chapter 1 66.66%
Chapter 2 -40%
Chapter 3 0
Chapter 4 -66.66%

The number of villains introduced by Author Y in Chapter One is 66.67% less than those in Chapter Four by Author Z. The total number of characters introduced in Chapter One by Author Y is equal to the average number of characters introduced by Author Z in Chapters One and Two. Find the difference between the heroes and villains introduced in Chapter One by Author Y.

  1. 10
  2. 20
  3. 5
  4. 15
  5. None of these

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 10

Tabulation and Pie Chart Question 2 Detailed Solution

General Solution:

We are given percentage distribution of total characters in each chapter as:

Chapter 1 = p/2%

Chapter 2 = 2p%

Chapter 3 = 3p%

Chapter 4 = 5(p − 1)%

Add all percentages to get total = 100%

⇒ p/2 + 2p + 3p + 5(p − 1) = 100

⇒ (p/2 + 2p + 3p + 5p − 5) = 100

⇒ (10.5p − 5) = 100

⇒ 10.5p = 105

⇒ p = 10

Now find % of total characters per chapter:

Chapter 1 = p/2 = 10/2 = 5%

Chapter 2 = 2p = 20%

Chapter 3 = 3p = 30%

Chapter 4 = 5(p − 1) = 5 × 9 = 45%

Given: In Chapter 1, 5 heroes were introduced

If heroes = 5 and heroes are 66.66% more than villains:

⇒ Let villains = x ⇒ 5 = x + (66.66% of x) = x + (2/3)x = (5/3)x

⇒ x = 3 ⇒ Villains = 3

⇒ Total characters in Chapter 1 = 5 + 3 = 8

Since 5% = 8 characters ⇒ Total characters = 8 ÷ 0.05 = 160

Characters per chapter

Chapter 1 = 5% of 160 = 8 (Already known: Heroes = 5, Villains = 3)

Chapter 2 = 20% of 160 = 32

Chapter 3 = 30% of 160 = 48

Chapter 4 = 45% of 160 = 72

Chapter 2: Heroes are 40% LESS than villains

Let villains = x ⇒ heroes = x − 40% of x = 0.6x

Total = x + 0.6x = 1.6x = 32

⇒ x = 32 ÷ 1.6 = 20 ⇒ Heroes = 0.6 × 20 = 12

Chapter 2: Heroes = 12, Villains = 20

Chapter 3: Heroes = Villains

Total = 48 ⇒ Heroes = 24, Villains = 24

Chapter 4: Heroes are 66.66% LESS than villains

⇒ Heroes = x, Villains = x + 66.66% of x = x + (2/3)x = (5/3)x

Total = x + (5/3)x = (8/3)x = 72

⇒ x = 72 × (3 ÷ 8) = 27

⇒ Villains = 72 − 27 = 45

Chapter 4: Heroes = 27, Villains = 45

Thus,

Chapter Heroes Villains Total
Chapter 1 5 3 8
Chapter 2 12 20 32
Chapter 3 24 24 48
Chapter 4 27 45 72

Total characters introduced = 160

Calculations:

From earlier data of Author Z:

Chapter 1: Total = 8 (Heroes = 5, Villains = 3)

Chapter 2: Total = 32 (Heroes = 12, Villains = 20)

Chapter 4: Villains = 45

Total characters in Chapter 1 by Author Y:

Given: Equal to average of Z’s Chapter 1 and 2

⇒ (8 + 32) ÷ 2 = 40 ÷ 2 = 20 characters

Villains in Chapter 1 by Author Y:

Given: 66.67% less than villains in Z’s Chapter 4

Villains in Z’s Chapter 4 = 45

66.67% less = (2/3) less ⇒ So remaining = 1/3 of 45 = 15

Villains = 15

Heroes in Chapter 1 by Author Y:

Total = 20, Villains = 15 ⇒ Heroes = 20 − 15 = 5

Required Difference = 15 - 5 = 10

Thus, the correct answer is 10.

Tabulation and Pie Chart Question 3:

Comprehension:

Directions: Study the information carefully and answer the questions. 

The pie chart given below shows the percentage distribution of total characters (heroes + villains) introduced by Author Z across four chapters of their new fantasy novel. The table that follows depicts by how much more or less the number of heroes introduced is compared to the number of villains in each of these chapters.

Note: A total of 5 heroes were introduced in Chapter One.

Chapters  The number of heroes introduced is how much more or less compared to the number of villains 
Chapter 1 66.66%
Chapter 2 -40%
Chapter 3 0
Chapter 4 -66.66%

The number of magical creatures introduced in Chapter One is twice the difference between the heroes and villains introduced in that chapter. In Chapter Four, the number of magical creatures introduced is 25% more than in Chapter One. Find the difference between the number of magical creatures and the number of villains introduced in Chapter Four.

  1. 40
  2. 55
  3. 30
  4. 25
  5. 50

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 40

Tabulation and Pie Chart Question 3 Detailed Solution

General Solution:

We are given percentage distribution of total characters in each chapter as:

Chapter 1 = p/2%

Chapter 2 = 2p%

Chapter 3 = 3p%

Chapter 4 = 5(p − 1)%

Add all percentages to get total = 100%

⇒ p/2 + 2p + 3p + 5(p − 1) = 100

⇒ (p/2 + 2p + 3p + 5p − 5) = 100

⇒ (10.5p − 5) = 100

⇒ 10.5p = 105

⇒ p = 10

Now find % of total characters per chapter:

Chapter 1 = p/2 = 10/2 = 5%

Chapter 2 = 2p = 20%

Chapter 3 = 3p = 30%

Chapter 4 = 5(p − 1) = 5 × 9 = 45%

Given: In Chapter 1, 5 heroes were introduced

If heroes = 5 and heroes are 66.66% more than villains:

⇒ Let villains = x ⇒ 5 = x + (66.66% of x) = x + (2/3)x = (5/3)x

⇒ x = 3 ⇒ Villains = 3

⇒ Total characters in Chapter 1 = 5 + 3 = 8

Since 5% = 8 characters ⇒ Total characters = 8 ÷ 0.05 = 160

Characters per chapter

Chapter 1 = 5% of 160 = 8 (Already known: Heroes = 5, Villains = 3)

Chapter 2 = 20% of 160 = 32

Chapter 3 = 30% of 160 = 48

Chapter 4 = 45% of 160 = 72

Chapter 2: Heroes are 40% LESS than villains

Let villains = x ⇒ heroes = x − 40% of x = 0.6x

Total = x + 0.6x = 1.6x = 32

⇒ x = 32 ÷ 1.6 = 20 ⇒ Heroes = 0.6 × 20 = 12

Chapter 2: Heroes = 12, Villains = 20

Chapter 3: Heroes = Villains

Total = 48 ⇒ Heroes = 24, Villains = 24

Chapter 4: Heroes are 66.66% LESS than villains

⇒ Heroes = x, Villains = x + 66.66% of x = x + (2/3)x = (5/3)x

Total = x + (5/3)x = (8/3)x = 72

⇒ x = 72 × (3 ÷ 8) = 27

⇒ Villains = 72 − 27 = 45

Chapter 4: Heroes = 27, Villains = 45

Thus,

Chapter Heroes Villains Total
Chapter 1 5 3 8
Chapter 2 12 20 32
Chapter 3 24 24 48
Chapter 4 27 45 72

Total characters introduced = 160

Calculations:

Chapter One: Heroes = 5, Villains = 3

Chapter Four: Villains = 45

Magical creatures in Chapter One = 2 × (Heroes − Villains)

⇒ 2 × (5 − 3) = 2 × 2 = 4

Magical creatures in Chapter Four = 25% more than in Chapter One

⇒ 4 + 25% of 4 = 4 + 1 = 5

Magical creatures in Chapter Four = 5

Villains in Chapter Four = 45

⇒ Difference = 45 − 5 = 40

Thus, the correct answer is 40.

Tabulation and Pie Chart Question 4:

Comprehension:

Directions: Study the information carefully and answer the questions. 

The pie chart given below shows the percentage distribution of total characters (heroes + villains) introduced by Author Z across four chapters of their new fantasy novel. The table that follows depicts by how much more or less the number of heroes introduced is compared to the number of villains in each of these chapters.

Note: A total of 5 heroes were introduced in Chapter One.

Chapters  The number of heroes introduced is how much more or less compared to the number of villains 
Chapter 1 66.66%
Chapter 2 -40%
Chapter 3 0
Chapter 4 -66.66%

The total number of characters introduced in Chapter One is given as (x – 20), and those in Chapter Three as (y + 8). Calculate the average value of x and y.

  1. 28
  2. 40
  3. 34
  4. 38
  5. 68

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 34

Tabulation and Pie Chart Question 4 Detailed Solution

General Solution:

We are given percentage distribution of total characters in each chapter as:

Chapter 1 = p/2%

Chapter 2 = 2p%

Chapter 3 = 3p%

Chapter 4 = 5(p − 1)%

Add all percentages to get total = 100%

⇒ p/2 + 2p + 3p + 5(p − 1) = 100

⇒ (p/2 + 2p + 3p + 5p − 5) = 100

⇒ (10.5p − 5) = 100

⇒ 10.5p = 105

⇒ p = 10

Now find % of total characters per chapter:

Chapter 1 = p/2 = 10/2 = 5%

Chapter 2 = 2p = 20%

Chapter 3 = 3p = 30%

Chapter 4 = 5(p − 1) = 5 × 9 = 45%

Given: In Chapter 1, 5 heroes were introduced

If heroes = 5 and heroes are 66.66% more than villains:

⇒ Let villains = x ⇒ 5 = x + (66.66% of x) = x + (2/3)x = (5/3)x

⇒ x = 3 ⇒ Villains = 3

⇒ Total characters in Chapter 1 = 5 + 3 = 8

Since 5% = 8 characters ⇒ Total characters = 8 ÷ 0.05 = 160

Characters per chapter

Chapter 1 = 5% of 160 = 8 (Already known: Heroes = 5, Villains = 3)

Chapter 2 = 20% of 160 = 32

Chapter 3 = 30% of 160 = 48

Chapter 4 = 45% of 160 = 72

Chapter 2: Heroes are 40% LESS than villains

Let villains = x ⇒ heroes = x − 40% of x = 0.6x

Total = x + 0.6x = 1.6x = 32

⇒ x = 32 ÷ 1.6 = 20 ⇒ Heroes = 0.6 × 20 = 12

Chapter 2: Heroes = 12, Villains = 20

Chapter 3: Heroes = Villains

Total = 48 ⇒ Heroes = 24, Villains = 24

Chapter 4: Heroes are 66.66% LESS than villains

⇒ Heroes = x, Villains = x + 66.66% of x = x + (2/3)x = (5/3)x

Total = x + (5/3)x = (8/3)x = 72

⇒ x = 72 × (3 ÷ 8) = 27

⇒ Villains = 72 − 27 = 45

Chapter 4: Heroes = 27, Villains = 45

Thus,

Chapter Heroes Villains Total
Chapter 1 5 3 8
Chapter 2 12 20 32
Chapter 3 24 24 48
Chapter 4 27 45 72

Total characters introduced = 160

Calculations:

From the previous solution:

Total characters in Chapter One = 8

Total characters in Chapter Three = 48

Chapter 1 total characters = x − 20 ⇒ x − 20 = 8 ⇒ x = 28

Chapter 3 total characters = y + 8 ⇒ y + 8 = 48 ⇒ y = 40

Average of x and y:

⇒ (x + y) ÷ 2 = (28 + 40) ÷ 2 = 68 ÷ 2 = 34

Thus, the correct answer is 34.

Tabulation and Pie Chart Question 5:

Comprehension:

Directions: Study the information carefully and answer the questions. 

The pie chart given below shows the percentage distribution of total characters (heroes + villains) introduced by Author Z across four chapters of their new fantasy novel. The table that follows depicts by how much more or less the number of heroes introduced is compared to the number of villains in each of these chapters.

Note: A total of 5 heroes were introduced in Chapter One.

Chapters  The number of heroes introduced is how much more or less compared to the number of villains 
Chapter 1 66.66%
Chapter 2 -40%
Chapter 3 0
Chapter 4 -66.66%

The number of heroes introduced in Chapter Five is 11.11% more than those introduced in Chapter Four. Furthermore, the ratio of total characters (heroes + villains) introduced in Chapter Five to Chapter Three is 7:6. Determine the number of villains introduced in Chapter Five.

  1. 22
  2. 34
  3. 48
  4. 30
  5. 26

Answer (Detailed Solution Below)

Option 5 : 26

Tabulation and Pie Chart Question 5 Detailed Solution

General Solution:

We are given percentage distribution of total characters in each chapter as:

Chapter 1 = p/2%

Chapter 2 = 2p%

Chapter 3 = 3p%

Chapter 4 = 5(p − 1)%

Add all percentages to get total = 100%

⇒ p/2 + 2p + 3p + 5(p − 1) = 100

⇒ (p/2 + 2p + 3p + 5p − 5) = 100

⇒ (10.5p − 5) = 100

⇒ 10.5p = 105

⇒ p = 10

Now find % of total characters per chapter:

Chapter 1 = p/2 = 10/2 = 5%

Chapter 2 = 2p = 20%

Chapter 3 = 3p = 30%

Chapter 4 = 5(p − 1) = 5 × 9 = 45%

Given: In Chapter 1, 5 heroes were introduced

If heroes = 5 and heroes are 66.66% more than villains:

⇒ Let villains = x ⇒ 5 = x + (66.66% of x) = x + (2/3)x = (5/3)x

⇒ x = 3 ⇒ Villains = 3

⇒ Total characters in Chapter 1 = 5 + 3 = 8

Since 5% = 8 characters ⇒ Total characters = 8 ÷ 0.05 = 160

Characters per chapter

Chapter 1 = 5% of 160 = 8 (Already known: Heroes = 5, Villains = 3)

Chapter 2 = 20% of 160 = 32

Chapter 3 = 30% of 160 = 48

Chapter 4 = 45% of 160 = 72

Chapter 2: Heroes are 40% LESS than villains

Let villains = x ⇒ heroes = x − 40% of x = 0.6x

Total = x + 0.6x = 1.6x = 32

⇒ x = 32 ÷ 1.6 = 20 ⇒ Heroes = 0.6 × 20 = 12

Chapter 2: Heroes = 12, Villains = 20

Chapter 3: Heroes = Villains

Total = 48 ⇒ Heroes = 24, Villains = 24

Chapter 4: Heroes are 66.66% LESS than villains

⇒ Heroes = x, Villains = x + 66.66% of x = x + (2/3)x = (5/3)x

Total = x + (5/3)x = (8/3)x = 72

⇒ x = 72 × (3 ÷ 8) = 27

⇒ Villains = 72 − 27 = 45

Chapter 4: Heroes = 27, Villains = 45

Thus,

Chapter Heroes Villains Total
Chapter 1 5 3 8
Chapter 2 12 20 32
Chapter 3 24 24 48
Chapter 4 27 45 72

Total characters introduced = 160

Calculations:

Given:

Heroes in Chapter 4 = 27

Heroes in Chapter 5 = 11.11% more than 27

Total characters in Chapter 3 = 48

Ratio of total characters in Chapter 5 to Chapter 3 = 7 : 6

Find Heroes in Chapter 5

11.11% more than 27 = 27 + (11.11% of 27)

⇒ 11.11% = 1/9 ⇒ Increase = 27 ÷ 9 = 3

⇒ Heroes in Chapter 5 = 27 + 3 = 30

Use ratio of total characters (Ch5 : Ch3 = 7 : 6):

Total in Chapter 3 = 48

⇒ Total in Chapter 5 = (7/6) × 48 = 56

Villains in Chapter 5 = Total − Heroes

⇒ Villains = 56 − 30 = 26

Thus, the correct answer is 26 villains.

Top Tabulation and Pie Chart MCQ Objective Questions

The given pie chart shows the percentage of students in five schools and the table shows the ratio of boys and girls in each school.

Study the pie chart and table and answer the question that follows.

The below table shows the ratio of girls and boys in the given five schools.

School

Girls : Boys

A

3 ∶ 4

B

2 ∶ 3

C

5 ∶ 3

D

1 ∶ 2

E

4 ∶ 1

 

If the total number of girls from all five schools is represented as a pie chart, then what will be the measure of the sector angle (to the nearest integer) corresponding to school B?

  1. 48°
  2. 32°
  3. 58°
  4. 42°

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 42°

Tabulation and Pie Chart Question 6 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

There is the percentage of students in five schools in the given pie chart and the table shows the ratio of boys and girls in each school.

Concept used:

The total angle of a pie chart = 360°

Calculation:

Let, the total number of students = 100

So, the total students of each schools are:

A = 28; B = 15; C = 24; D = 18; E = 15

Then, the total number of girl student in school B = (2/5) × 15 = 6

The total number of girl student in all schools = [(3/7) × 28 + (2/5) × 15 + (5/8) × 24 + (1/3) × 18 + (4/5) × 15]

= 12 + 6 + 15 + 6 + 12

= 51

The angle = 

⇒ (6/51) × 360 = 42.35...° ≈ 42° (the nearest integer)

∴ The measure of the sector angle (to the nearest integer) will be 42°

Study the given data and answer the question that follows. Data regarding population of different states in the year 2015 is shown in the pie-chart and table.

States Sex and Literacy-wise Population Ratio
Sex Literacy
M F Literate Illiterate
A.P 5 3 2 7
M.P 3 1 1 4
Delhi 2 3 2 1
Goa 3 5 3 2
Bihar 3 4 4 1
U.P. 3 2 7 2
T.N. 3 4 9 4

If the total population of the given states is 31,5000, then what was the total number of illiterate people in Goa and M.P.?

  1. 65,520
  2. 81,900
  3. 1,20,500
  4. 90,870

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 65,520

Tabulation and Pie Chart Question 7 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

The number of illiterate people in Goa is , 2/5 × 315000 × 12/100 =15120

The number of illiterate people in MP is , 4/5 × 315000 × 20/100  =50400

Total is 50400 + 15120 = 65520

∴ The correct option is 1

Study the given graph and table and answer the following question. Data of different states regarding population of states in the year 1998

Total population of the given states = 32760000

States

Sex literacy wise Population Ratio

Sex

Literacy

M

F

Literate

Illiterate

Arunachal Pradesh

5

3

2

7

Madhya Pradesh

3

1

1

4

Delhi

2

3

2

1

Goa

3

5

3

2

Bihar

3

4

4

1

Uttar Pradesh

3

2

7

2

Tamil Nadu

3

4

9

4

If in the year 1998, there was an increase of 20% in the population of Goa and 10% in the population of Arunachal Pradesh compared to the previous year, then what was the ratio of populations of Goa and Arunachal Pradesh in 1997?

  1. 7 ∶ 11
  2. 11  25
  3. 5
  4. 25  11

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 11  25

Tabulation and Pie Chart Question 8 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

Population of Goa in the year 1998 = 32760000 × 12%

⇒ 39,31,200

Population of Goa in the year 1997 = 39,31,200 × 100/120

⇒ 32,76,000

Population of Arunachal Pradesh in the year 1998 = 32760000 × 25%

⇒ 81,90,000

Population of Arunachal Pradesh in the year 1997 = 81,90,000 × 100/110

⇒ 81,90,0000/11

Ratio = 3276000 : 81,90,0000/11

⇒ 11 : 25

∴ The required answer is 11 : 25.

Study the given graph and table and answer the following question.

Data of different states regarding population of states in the year 1998

Total population of the given states = 32760000

States Sex and literacy wise Population Ratio  
Sex Literacy
M F Literate Illiterate
Arunachal Pradesh 5 3 2 7
Madhya Pradesh 3 1 1 4
Delhi 2 3 2 1
Goa 3 5 3 2
Bihar 3 4 4 1
Uttar Pradesh 3 2 7 2
Tamil Nadu 3 4 9 4

What was the ratio of the number of females in Arunachal Pradesh to the number of females in Uttar Pradesh?

  1. 21 ∶ 50
  2. 25 ∶ 16
  3. 16 ∶ 25
  4. 50 ∶ 21

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 25 ∶ 16

Tabulation and Pie Chart Question 9 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Total population of the given states = 32760000

Calculation: 

Total percentage as per the pie chart is 100%

⇒ 100% = 32760000

⇒ 1% = 327600

As per the question, 

The population of Arunachal Pradesh,

⇒ 25 × 327600

The population of Uttar Pradesh, 

⇒ 15 × 327600

Now female in Arunachal Pradesh is 3/8

and female in Uttar Pradesh is 2/5

⇒  25 × 327600 × 3/8 = 15 × 327600 × 2/5

⇒ 25:16

∴ The ratio of the number of females in Arunachal Pradesh to the number of females in Uttar Pradesh was 25 ∶ 16.

Answer the question given below on the basis of the following table.

Days

Second Class Non AC (900 Seats)

First Class Non AC (500 Seats)

Three Tier AC (500 Seats)

Two-Tier AC (250 Seats)

AC First Class (150 Seats)

Monday

850

460

480

240

145

Tuesday

840

400

450

230

120

Wednesday

830

390

480

220

130

Thursday

790

480

490

250

125

Friday

840

470

500

210

130

 

If the data regarding vacant seats for first class AC category is represented by a pie-chart, then the central angle of the area representing vacant seats for first class AC class on Thursday will be:

  1. 90°
  2. 180°
  3. 45°
  4. 270°

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 90°

Tabulation and Pie Chart Question 10 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

In 150 seats, the occupied seats for First class AC class on Monday = 145

In 150 seats, the occupied seats for First class AC class on Tuesday = 120

In 150 seats, the occupied seats for First class AC class on Wednesday = 130

In 150 seats, the occupied seats for First class AC class on Thursday = 125

In 150 seats, the occupied seats for First class AC class on Friday = 130

Calculation:

According to the question,

The total vacant seats for First class AC class from Monday to Friday:

⇒ (150 – 145) + (150 – 120) + (150 – 130) + (150 – 125) + (150 – 130)

5 + 30 + 20 + 25 + 20 = 100

Vacant seats for first class AC class on Thursday = 150 - 125 = 25

As per the concept used:

100 → 360°

⇒ 25 → (360° × 25)/100

⇒ 25 → 90°

∴ Option (1) is the correct answer

Study the given graph and table and answer the following question.

Data of different states regarding population of states in the year 1998

Total population of the given states = 32760000

State Sex and literacy wise Population Ratio
Sex Literacy
M F Literate Illiterate
Arunachal Pradesh 5 3 2 7
Madhya Pradesh 3 1 1 4
Delhi 2 3 2 1
Goa 3 5 3 2
Bihar 3 4 4 1
Uttar Pradesh 3 2 7 2
Telangana 3 4 9 4


What was the number of males in Bihar in the year 1998?

  1. 13,44,500
  2. 16,44,400
  3. 14,44,400
  4. 15,44,400

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 15,44,400

Tabulation and Pie Chart Question 11 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

Now, the number of males in Bihar in the year 1998

⇒ 32760000 × 11% × 3/(3 + 4)

⇒ 1544400

∴ The number of males in Bihar in the year 1998 is 15,44,400.

The following Pie chart represents the percentage-wise distribution of 300 students of class X in a school in six different sections A, B, C, D, E and F.

The table given below shows the number of boys of class X in six different sections A, B, C, D, E and F.

 Section A B C D E F
 No. of boys 36 26 34 28 x 20

If in section E, the ratio of the  number of boys to the number of girls is 3 : 4, then the ratio of number of boys in section E to the number of girls in section C is:

  1. 18 : 23
  2. 23 : 18
  3. 23 : 24
  4. 24 : 23

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 18 : 23

Tabulation and Pie Chart Question 12 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

Total number of students in section E = 300 × 14/100 = 42

Number of boys in section E = 42 × 3/7 = 18

Total number of students in section C = 300 × 19/100 = 57

Number of girls in section C = 57 - 34 = 23

∴ the ratio of number of boys in section E to the number of girls in section C is = 18 : 23

Study the following pie chart and answer the following questions

Total number of students in five institutes = 3600

 

      Ratio between boys and girls

Institute

Boys  Girls

A

7 ∶ 5

B

4 ∶ 5

C

7 ∶ 11

D

5 ∶ 4  

E

5 ∶ 7

The difference between the average number of girls in Institutes A, B and E and the number of boys in Institute D is x. The value of x lies between

  1. 50 and 60
  2. 70 and 80
  3. 60 and 70
  4. 80 and 90

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 70 and 80

Tabulation and Pie Chart Question 13 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

Number of girls in institute A = 3600 × 18% × 5/(7 + 5) = 270

Number of girls in institute B = 3600 × 24% × 5/(4 + 5) = 480

Number of girls in institute E = 3600 × 16% × 7/(5 + 7) = 336

The average number of girls in Institutes A, B, and E = (270 + 480 + 336)/3 = 362

Number of boys in institute D = 3600 × 22% × 5/(5 + 4) = 440

Now, The difference between the average number of girls in Institutes A, B and E and the number of boys in Institute D

⇒ 440 - 362

⇒ 78 = x

∴ The value of x lies between 70 and 80.

The given pie chart shows the percentage of students in five schools and the table shows the ratio of boys and girls in each school.

Study the pie chart and table and answer the question that follows.

The below table shows the ratio of girls and boys in the given five schools.

School Girls ∶ Boys
A 3 ∶ 4
B 2 ∶ 3
C 5 ∶ 3
D 1 ∶ 2
E 4 ∶ 1

The number of girls in school D is what percentage less than the number of boys in school B (correct to the nearest integer)?

 
 
 
 
 
 
 

  1. 19%
  2. 33%
  3. 35%
  4. 27%

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 33%

Tabulation and Pie Chart Question 14 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

Let total number of students in the schools be 100

Number of students in school D = 100 × 18%

⇒ 18

Number of girls in school D = 18 × (1/3)

⇒ 6

Number of students in school B = 100 × 15%

⇒ 15

Number of boys in school B = 15 × (3/5)

⇒ 9

Difference = 9 - 6

⇒ 3

Required % = (3/9) × 100

⇒ 33.33% ≈ 33%

∴ Required answer is 33%.

This circle diagram shows the percentage distribution of total 800 employees in various departments of a company. The table shows the ratio of male and female employees in different departments.

Departments

Male : Female

HR

3 : 5

IT

2 : 3

Accounts

3 : 7

Marketing

7 : 4

Production

5 : 3

 

What is the total number of male employees in the company?

  1. 394
  2. 280
  3. 520
  4. 406

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 394

Tabulation and Pie Chart Question 15 Detailed Solution

Download Solution PDF

Traditional method:

Employees in HR = 8% of 800 = 64

⇒ Number of males in HR = 3/8 × 64 = 24

Employees in IT = 15% of 800 = 120

⇒ Number of males in IT = 2/5 × 120 = 48

Employees in Accounts = 25% of 800 = 200

⇒ Number of males in Accounts = 3/10 × 200 = 60

Employees in Marketing = 22% of 800 = 176

⇒ Number of males in Marketing = 7/11 × 176 = 112

Employees in Production = 30% of 800 = 240

⇒ Number of males in Production = 5/8 × 240 = 150

∴ Total number of males = 24 + 48 + 60 + 112 + 150 = 394

Alternate Method

The percentage of male employees = 8 × 3/8 + 15 × 2/5 + 25 × 3/10 + 22 × 7/11 + 30 × 5/8

= 3 + 6 + 7.5 + 14 + 18.75

= 49.25%

  • Total no. of males

= 49.25% of 800

= (800 × 49.25)/100

394

Hot Links: teen patti master new version teen patti wala game teen patti neta teen patti star login teen patti noble